پرسش‌های متداول


پاک‌نویس چیست؟

پاک‌نویس یک خطایاب هوشمند فارسی (Persian Spell Checker) است که خطاهای متون واردشده در محیط رایانه را تشخیص داده و پیشنهادهایی برای اصلاح آن‌ها به کاربر می‌دهد.


پاک‌نویس در چه محیط‌هایی قابل استفاده است؟

در حال حاضر پاک‌نویس در محیط نرم‌افزار مایکروسافت وُرد (Microsoft Word) قابل نصب و استفاده است. پاک‌نویس از وُرد با نگارش‌های 2013، 2016 و 2019 پشتیبانی ‌می‌کند. در آینده امکان استفاده از پاک‌نویس در سایر محیط‌ها (مانند مرورگر، موبایل و ...) فراهم خواهد شد.


پاک‌نویس چه نوع خطاهایی را تشخیص می‌دهد؟

اکنون خطاهای املایی (کناب->کتاب، سپاسگذار->سپاسگزار، ...) خطاهای فاصله‌گذاری (میرود->می‌رود، می برد->می‌برد، ( همان )->(همان)، ...)، کاربرد اشتباه واژه در بافت (حیات خانه-> حیاط خانه، کشور پرتقال->کشور پرتغال، ...) از جمله انواع خطاهایی هستند که پاک‌نویس تشخیص می‌دهد. افزودن امکان تشخیص انواع دیگر خطاهای صرفی، نحوی، معنایی و کاربردی در دستور کار تیم پاک‌نویس قرار دارد.


آیا استفاده از پاک‌نویس رایگان است؟

نسخه‌ای که هم‌اکنون در اختیار کاربران قرار گرفته است نسخهٔ آزمایشی پاک‌نویس است که به‌صورت رایگان قابل‌استفاده است.


چرا پیشنهادها در مورد یک خطای مشخص تغییر می‌کند؟

به دو دلیل ممکن است این اتفاق بیفتد: اول اینکه پاک‌نویس در بعضی مواقع هنگام ارائهٔ پیشنهاد برای اصلاح متن، بافت را در نظر می‌گیرد، بنابراین ممکن است واژهٔ مورد نظر در بافت‌های مختلف به کار رفته باشد. دوم اینکه پاک‌نویس به‌گونه‌ای طراحی شده است که با توجه به انتخاب‌های کاربران اولویت‌های خود را بهبود می‌دهد، به همین خاطر ممکن است بعد از گذشت مدتی با پیشنهادهای جدید (یا اولویت‌بندی جدید برای پیشنهادها) مواجه شوید.


در صورتی که پیغام «خطا در برقراری ارتباط با سرور» ظاهر شود چه باید کرد؟

پاک‌نویس آنلاین است. در صورت مواجه‌شدن با پیغام بالا، اتصال اینترنت خود را چک کنید.چرا وقتی چند پنجرهٔ Word باز می‌کنیم، برنامه کار نمی‌کند؟

پاک‌نویس در حال حاضر در چند پنجرهٔ هم‌زمان به‌درستی قادر به پردازش نیست و ممکن است کاربر با مشکل مواجه شود. اگر با این مشکل مواجه شدید، Word را ببندید و دوباره سند مورد نظر را باز کنید.درصورتی‌که پاک‌نویس پیشنهاد عجیبی داد و شما آن را پذیرفتید، چه باید کرد؟

هر وقت دیدید اتفاق عجیب‌وغریبی افتاد نترسید! Undo کنید و آن را به ما گزارش دهید.چرا پاک‌نویس روی بعضی سیستم‌ها به‌درستی نصب نمی‌شود؟

یکی از دلایلی که باعث می‌شود پاک‌نویس روی بعضی از سیستم‌ها به‌درستی نصب نشود، نصب‌نشدن پیش‌نیازهای آن است. پیش‌نیازهای نصب برنامه net framework 4.6. و runtime office 4.0 است. زمانی‌که نصب برنامه را آغاز کنید، درصورتی‌که به اینترنت متصل باشید، به‌صورت خودکار این دو پیش‌نیاز دانلود شده و نصب می‌شوند. بعد از نصب پیش‌نیازها، نصب پاک‌نویس شروع می‌شود.چرا پاک‌نویس برای فعل‌های مرکب پیشنهاد چسبیده‌نویسی می‌دهد؟

طبق نظر فرهنگستان، اجزای فعل مرکب با فاصله نوشته می‌شود. (در حوزهٔ اطلاع‌رسانی، کارهای بسیار خوبی انجام گرفته است.) ولی صفت‌های مفعولی و مصدرهای مرکب با نیم‌فاصله نوشته می‌شوند. (اقدامات انجام‌گرفته در حوزهٔ اطلاع‌رسانی بسیار خوب است.)

به دلیل شباهت این دو حالت به هم، پیشنهاد چسبیده‌نویسی در جای نامناسب داده می‌شود و هنوز الگوریتم‌های ما قادر به تشخیص تفاوت آن‌ها نیست.چرا پاک‌نویس را ریز نشان می‌دهد؟

اگر در نمایش پنجره‌های پاک‌نویس مشکلی داشتید، باید در قسمت تنظیمات ویندوز بخش display، مقدار Scale را 100درصد قرار دهید.تفاوت افزودن به واژه‌نامه و نادیده‌گرفتن خطا چیست؟

فهرست واژه‌های نادیده‌گرفته‌شده بعد از بستن سند پاک می‌شوند اما کلمات موجود در واژه‌نامهٔ شخصی شما برای تمام سندها حفظ می‌شوند؛ بنابراین اگر واژه‌ای وجود دارد که نمی‌خواهید پاک‌نویس آن را در هیچ سندی خطا بگیرد (مثلاً واژه‌های تخصصی یک رشته، اسامی و ...)، آن را به واژه‌نامه اضافه کنید. در غیر این صورت از گزینهٔ «نادیده‌گیری خطا» استفاده کنید تا خطای مورد نظر تنها در سند فعلی شما نادیده گرفته شود.