پرسش‌های متداول


پاک‌نویس چیست؟

پاک‌نویس یک خطایاب هوشمند فارسی (Persian Spell Checker) است که خطاهای متون واردشده در محیط رایانه را تشخیص داده و پیشنهادهایی برای اصلاح آن‌ها به کاربر می‌دهد.


پاک‌نویس در چه محیط‌هایی قابل استفاده است؟

در حال حاضر پاک‌نویس در محیط نرم‌افزار مایکروسافت وُرد (Microsoft Word) قابل نصب و استفاده است. پاک‌نویس از وُرد با نگارش‌های 2013، 2016 و 2019 پشتیبانی ‌می‌کند. در آینده امکان استفاده از پاک‌نویس در سایر محیط‌ها (مانند مرورگر، موبایل و ...) فراهم خواهد شد.


پاک‌نویس چه نوع خطاهایی را تشخیص می‌دهد؟

اکنون خطاهای املایی (کناب->کتاب، سپاسگذار->سپاسگزار، ...) خطاهای فاصله‌گذاری (میرود->می‌رود، می برد->می‌برد، ( همان )->(همان)، ...)، کاربرد اشتباه واژه در بافت (حیات خانه-> حیاط خانه، کشور پرتقال->کشور پرتغال، ...) از جمله انواع خطاهایی هستند که پاک‌نویس تشخیص می‌دهد. افزودن امکان تشخیص انواع دیگر خطاهای صرفی، نحوی، معنایی و کاربردی در دستور کار تیم پاک‌نویس قرار دارد.


آیا استفاده از پاک‌نویس رایگان است؟

نسخه‌ای که هم‌اکنون در اختیار کاربران قرار گرفته است نسخهٔ آزمایشی پاک‌نویس است که به‌صورت رایگان قابل‌استفاده است.


چرا پیشنهادها در مورد یک خطای مشخص تغییر می‌کند؟

به دو دلیل ممکن است این اتفاق بیفتد: اول اینکه پاک‌نویس در بعضی مواقع هنگام ارائهٔ پیشنهاد برای اصلاح متن، بافت را در نظر می‌گیرد، بنابراین ممکن است واژهٔ مورد نظر در بافت‌های مختلف به کار رفته باشد. دوم اینکه پاک‌نویس به‌گونه‌ای طراحی شده است که با توجه به انتخاب‌های کاربران اولویت‌های خود را بهبود می‌دهد، به همین خاطر ممکن است بعد از گذشت مدتی با پیشنهادهای جدید (یا اولویت‌بندی جدید برای پیشنهادها) مواجه شوید.


در صورتی که پیغام «خطا در برقراری ارتباط با سرور» ظاهر شود چه باید کرد؟

پاک‌نویس آنلاین است. در صورت مواجه‌شدن با پیغام بالا، اتصال اینترنت خود را چک کنید.